Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Birotică
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 10 în total
Cuvinte : 1417
Mărime: 26.21KB (arhivat)
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data:7 02 2012

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Biologie

Unitatea de învăţare: Relaţii trofice în ecosistem

Tema lecţiei: Circuitul materiei şi energiei

Profesor:

Scoala: cu cls I-VIII .

Tipul lecţiei : mixtă - comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Timp: 50 minute

COMPETENŢA FUNDAMENTALĂ: Adâncirea şi completarea cunoştinţelor elevilor privitoare la funcţia ecosistemului prin stabilirea corelaţiei dintre categoriile trofice şi circuitul materiei în ecosisteme realizarea schematică a circuitelor principalelor substanţe din natură.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Descrierea organizarii functionale a unui ecosistem

2.1 Utilizarea de mijloace şi metode adecvate explorǎrii/investigǎrii ecosistemelor

5.3 Elaborarea şi implementarea unor proiecte ecologice

COMPETENŢE OPERAŢIONALE:La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

C1:Distingerea noţiunilor circulaţia substanţei şi energiei

C2:Stabilirea rolului fiecărei categorii trofice în realizarea circuitului materiei în ecosistem

C3:Însuşirea noţiunii de circuit biogeochimic

C4:Identificare principalele substanţe care au un circuit continuu în ecosistem

Metode si procedee : conversaţia euristică, modelarea grafică, explicaţia, demonstraţie cu mijloace tehnice, brainstorming, modelare iconică, problematizare

Mijloace didactice : manual, fişe de lucru, videoproiector, PC

Forme de organizare : frontal, perechi

Bibliografie

„Biologie-manual pentru clasa aVIII-a, V. Copil,I.Dărăbăneanu,D.Copilu , Ed ALL, Bucureşti, 2000;

SCENARIUL DIDACTIC

COMPETENŢE TIMP EVENIMENTELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR FORME DE ACTIVITATE

METODE ŞI PROCEDEE MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT EVALUARE

1 2 3 4 5 6 7 8

3 minute

Moment organizatoric

Notează în catalog elevii absenţi şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.

Pregăteşte materialul didactic necesar

pentru desfăşurarea

lecţiei. Îşi pregătesc cele necesare

pentru lecţie.

Frontală

Conversaţia

5 minute

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Se va discuta pe baza cunoştinţelor acumulate anterior

Formează pe tablă un ciorchine ce cuprinde categoriile trofice

Adresează elevilor următoarele întrebări:

1.Care sunt categoriile trofice?

2.Daţi exemple de organisme din fiecare categorie trofică.

Răspund la

Întrebări

Completează ciorchinele cu răspunsurile elevilor la tablă şi în caiete

1.Producători,consumatori,

des-compunători

2.P=plante

C de ord. I animale erbivore

C de ordinul II animale carnivore

C de ordinul III carnivori de vârf

C de ordinul IV paraziţii CIII

D Bacterii şi ciuperci microscopice

Frontală

Conversaţia euristică

Frontală

Observaţia,

Conversaţia euristică

Explicaţia

Orală

Orală

Prin adresarea de întrebări frontal

Preview document

Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 1
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 2
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 3
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 4
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 5
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 6
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 7
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 8
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 9
Proiect de lecție - circuitul materiei și energiei - Pagina 10

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Circuitul Materiei si Energiei.docx

Alții au mai descărcat și

Prezentare Microsoft Word

Microsoft word este un procesor de texte modern, care face parte din pachetul de programe Microsoft Office impreuna cu microsoft exel, PowerPoint...

Bază de date - farmacie

CREARE TABELE create table furnizori(codf number(3) constraint co_pk primary key,denumire varchar2(20),adresa varchar2(30),localitate...

Birotică

Imprimantele pot fi împărţite în două mari categorii în funcţie de contactul fizic dintre mecanismul de tipărire şi hârtie: imprimantele cu impact...

Internet și Poșta Electronică

Lecţia 1: Internetul 1.1.Termeni şi concepte -Înţelegerea şi diferenţierea termenilor Internet şi World Wide Web -Definirea termenilor HTTP,...

Cursuri Microsoft Word

LECŢIA 1: Utilizarea aplicaţiei WORD 1.1. Deschiderea aplicaţiei Word 1.2. Deschiderea unui document existent 1.3. Deschiderea mai multor...

Te-ar putea interesa și

Proiect didactic - Circuitul materiei și fluxul energiei în ecosistem

Data : Profesor : Unitatea de învățământ: Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Disciplina: Biologie Clasa: a VIII-a...

Ai nevoie de altceva?