Proiectarea Reductorului Cilindric cu Dantura Inclinata

Extras din proiect Cum descarc?

1.ALEGEREA MOTORULUI ELECTRIC SI CALCULUL CINEMATIC AL ACTIONARII ELECTROMECANICE.
1.1.Alegerea motorului electric.
1.1.1.Determinarea puterii necesare a motorului electric.
P_me^nec=P_ol/?_ma 
Unde: P_ol=F*v=1,8*1,2=2,16kW;
F=1,8kN-forta de tractiune a lantului;
V=1,2-viteza lantului de tractiune;
?_ma=?_td*?_a*?_rul^n*?_c^2-randamentul mecanismului de actionare;
Unde: ?_td=?_curea=0,96- randamentul transmisei prin curea,
?_a=0,94- randamentul reductorului cu roti dintate cilindrice,
?_rul=0,993-randamentul unei perechi de legare cu rulmenti;
?_c=0,98-randamentul cuplajului;
n=3-numarul de arbori;
?_ma=0,96*0,94*?0,993?^3*?0,98?^2?0,849;
Randamentele de mai sus au fost luate din tab.2.1.
Deci obtinem puterea motorului:
P_me^nec=2,16/0,849?2,54 kW.
1.1.2.Alegerea prealabila a motorului electric .
Se recomanda alegerea motorului electric cu numarul de turatii de 1000 sau 1500 (rot.)/(min.).
In continuare vom determina raportul de transmitere pentru aceste motoare.
1.1.3.Calculam rapoartele de transmitere totale pentru motoarele alese.
1.1.3.1.Determinarea frecventei de rotatie a organului de lucru conform formulei date.
n_ol=(60*?10?^3*v_ol)/(?*D_ol )=(60*?10?^3*1,2)/(3,14*340)=67,44[min^(-1) ],
Unde: v=1,2m/s - Viteza lantului de tractiune;
D_ol=340mm;
Motorul respectiv se alege din tabelul S3 pagina 162 dupa valoarea lui P_me necesar.
4AM90L4Y3 n_nom=1425 rot/min 
4AM100L6Y3 n_nom=950 rot/min
1.1.3.2.Distribuirea rapoartelor de transmitere totale pe trepte.
Pe de alta parte avem:
U_tot=U_12*U_23=U_12*U_red;
Ultima expresie prezinta o ecuatie cu 2 necunoscute, deaceea pentru rezolvarea ei trebuie date valori uneia dintre necunoscute.
In prezenta lucrare vom da valori lui U_red, din sirul standart de rapoarte de transmitere (vezi tabelul 2.2. pagina 15). 
Adoptam U_red=3,15;
1.1.3.3.Determinarea rapoartelor de transmitere totale pentru ambele motoare.
? U?_tot1=n_nom/n_ol ;
U_tot2=n_nom/n_ol ;
? U?_tot1=1425/67,44=21,12 ;
? U?_tot2=950/67,44=14,09 ;
Determinam respectiv rapaortele de transmitere pentru ambele motoare.
U_12=21,12/3,15=6,7; U_12=14,09/3,15=4,47.
Asadar alegea definitiva a motorului electric va fi, motorul de tipul: 4AM132S6Y3 cu puterea P_me=2,2 kW; n_(m.e)=950 (rot.)/min;
1.2.Determinarea parametrilor cinematici al fiecarui arbore.
1.2.1.Determinarea frecventei de rotatie a fiecarui arbore.
n_1=n_me=950 rot/min ;
n_2=n_1/U_12 =950/4,47=212,53 rot/min; 
n_3=n_2/U_23 =212,53/3,15=67,47 rot/min;
1.2.2.Determinarea vitezelor unghiulare a fiecarui arbore dupa formula respectiva.
?=(?*n)/30 ;
?_1=(?*n_1)/30=(3,14*950)/30=99,43s^(-1) ;
?_2=(?*n_2)/30=(3,14*212,53)/30=22,24s^(-1) ;
?_3=(?*n_3)/30=(3,14*67,47)/30=7,06s^(-1).


Fisiere in arhiva (1):

  • Proiectarea Reductorului Cilindric cu Dantura Inclinata.docx

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Banii inapoi garantat!

Plateste in siguranta cu cardul bancar si beneficiezi de garantia 200% din partea Proiecte.ro.


Descarca aceast proiect cu doar 5 €

Simplu si rapid in doar 2 pasi: completezi adresa de email si platesti.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

Pe adresa de email specificata vei primi link-ul de descarcare, nr. comenzii si factura (la plata cu cardul). Daca nu gasesti email-ul, verifica si directoarele spam, junk sau toate mesajele.

2. Alege modalitatea de plata preferata:



* La pretul afisat se adauga 19% TVA.


Hopa sus!