Analiza Diagnostic a Firmei SC Sergiana Prod Impex

Extras din proiect

1. PREZENTAREA S.C. SERGIANA PRODIMPEX S.R.L.
• DENUMIRE, ÎNFIINŢARE ŞI CAPITAL SOCIAL
În anul 1994 se înfiintează S. C. SERGIANA PRODIMPEX S.R.L., societate al cărui obiect principal de activitate este producţia de carne şi preparate din carne. 
Sediul societăţii şi nucleul de dezvoltare al actualei structuri se află în comuna POIANA MĂRULUI, la 35 km de Braşov.
Adresa: comuna Poiana Mărului, strada Republicii, nr.339 B, jud. Braşov, România
Obiectul de activitate:
Activitatea principală COD CAEN 1511 – Producţia, prelucrarea şi conservarea cărnii, grupa 15 - Industria alimentară şi a băuturilor. 
• DENUMIREA SOCIETATII SOCIALE
Grupul de firme SERGIANA este compus din:
- SERGIANA PRODIMPEX S.R.L. (nucleul SERGIANA GRUP)
- EUROPIG - complex de creştere şi îngrăşare a porcilor.
- SERGIANA- reţea de panificaţie.
- ALTIUS- reţea de restaurante
- ROMADOR- reţea de fast-food-uri NEC’S.
Forma juridică 
S.C. SERGIANA PRODIMPEX S.R.L. este o societate cu răspundere limitată înfiinţată în conformitate cu prevederile Legii Nr. 31/1990 având un capital social subscris şi vărsat de 1.502.000 RON.
Număr înmatriculare la Registrul Comerţului : J08/3570/1994
Cod unic de înregistrare : 698179
 Scurt istoric
În 1994 s-a înregistrat sub marca SERGIANA POIANA MĂRULUI firmă al cărui obiect de activitate este producţia de carne şi preparate din carne.
Fabrica a fost construită în regie proprie şi din surse financiare acordate de BRD Braşov. Construcţia se întinde pe o suprafaţa de 1000 mp, parter şi etaj şi are ca module de funcţionare: secţia de producţie şi desfacere, birouri şi anexe.
Primele produse fabricate sub marca Sergiana au fost cârnaţii afumaţi şi carnea tocată. După două luni a început producţia de salamuri, şuncă şi cârnaţi de diferite tipuri. 
Astăzi, marca SERGIANA POIANA MARULUI este semn de identitate pentru mai mult de 100 de produse din carne iar nivelul mediu al producţiei zilnice depăşeşte 10 tone.
Firma a înregistrat o dezvoltare continuă atât prin achiziţionarea de utilaje performante, prin creşterea cantitativă şi calitativă a forţei de munca, înregistrând în prezent peste 182 de angajaţi, cât şi prin diversificarea activităţilor. 
SERGIANA deţine 15 magazine proprii, 3 restaurante şi un fast –food în municipiul Braşov. 
Grupul Sergiana a accesat şi derulat sau derulează şase granturi de dezvoltare – trei în cadrul Programului RICOP şi trei în cadrul Programului SAPARD. Aceasta demonstrează o bună capacitate de direcţionare a resurselor proprii şi acumulare de experienţă în ceea ce priveşte accesarea programelor de finanţare şi managementul proiectelor.
Cu un plan de afaceri bine elaborat Sergiana a obţinut fonduri de la SAPARD şi au construit o nouă unitate de producţie după normele Uniunii Europene. 
Unitatea de producţie de la POIANA MĂRULUI suportă un amplu proces de modernizare şi extindere care va conduce la creşterea capacităţii de producţie la 30 tone/zi în condiţiile impuse de normele U.E. iar suprafaţa ocupată de noua unitate depăşeşte 7500 mp. 
Trendul ascendent al firmei SERGIANA PRODIMPEX s-a evidenţiat în clasamentele oficiale: 
Topul Judeţean al Firmelor din Braşov:
- locul 1 în anii: 1995, 2000, 2001, 2002, 2003; 
- locul II în anii: 1996, 1998, 1999; 
- locul III în anul: 1997. 
Topul Naţional al Firmelor: 
- locul IV în anul 1995 
Certificatul de calitate TINAL 1998 
Certificatul de calitate INDAGRA 1998 
Certificatul de calitate INDAGRA 2003 Expoziţia „Fabricat în România" 2001 
Diplomă - susţinător constant al promovării produselor al serviciilor româneşti de calitate.
Certificat de excelenţă - pentru noutate a produselor şi calitatea serviciilor. 
TIMM 2003 - Diplomă de onoare


Fisiere în arhivă (1):

  • Analiza Diagnostic a Firmei SC Sergiana Prod Impex.doc

Imagini din acest proiect

Ne pare rau, pe moment serviciile de acces la documente sunt suspendate.


Hopa sus!