Structura costurilor în cadrul unui proiect de construcție autogară

Cuprins proiect Cum descarc?

Generalitati despre Cost ... 3
Costurile corespunzatoare unui proiect de constructii ... 5
Datele proiectului ce face studiul analizei costurilor .. . 5
Analiza structurii costurilor implicate in proiectul analizat .. 9


Extras din proiect Cum descarc?

Costul, ca si element general, se poate analiza din mai multe puncte de vedere. Astfel costul poate reprezenta:
- Totalitatea cheltuielilor ocazionate de producerea unor bunuri sau servicii de catre un agent economic.
sau
- Suma de bani cheltuita pentru producerea sau cumpararea unui bun, efectuarea unei lucrari, prestarea unui serviciu.
sau
- O parte din valoarea productiei care include cheltuielile pentru mijloacele de productie consumate si pentru salarizarea muncii.
sau
- Totalitatea consumurilor de resurse necesare la un anumit nivel pentru realizarea unui produs sau a unei activitati.
- 
Costul poate fi, de asemenea, privit din diferite perspective, acestea clasificandu-se astfel:
Criteriul de clasificare Tipuri de costuri Descriere Exemple
(0) (1) (2) (3)
Modificarea volumului de productie Variabile Se modifica odata cu volumul Materii prime;
Munca
Partial variabile Sunt in principiu variabile dar au componente fixe Salarii
Partial constante Sunt in principiu constante dar au componente variabile Intretinerea utilajelor
Constante Nu se modifica odata cu volumul productiei Amortizarea utilajelor
Repartiza-rea pe fiecare produs Directe Se pot individualiza pe fiecare produs Materii prime;salarii
Indirecte Sunt comune pentru mai multe produse Administratie
Relatia cu procesul de productie Operationale Se refera la operatiile tehnologice Materiale
Administra-tive Nu au legatura cu procesul Dobanzi; Penalizari
Continutul de munca De munca trecuta Materiale si utilaje Materiale
De munca vie Operatii efectuate de oameni Salarii, cercetare
Decizional Contabile Sunt inregistrate in evidenta contabila Materiale , taxe.
Incrementale Se refera la orice schimbare de cost total 
Relevante Sunt afectate de decizii manageriale Costuri de exploatare
De portunitate Se refera la pierderi realizate in raport cu situatia ideala Costul renuntarii la o comanda avantajoasa
Discretionale Sunt determinate de deciziile managerilor Cercetare
Tehnice Sunt determinate de productie Materiale, energie, munca
Inglodate Sunt create de decizii anterioare si nu pot fi modificate Amortizare
Ireversibile Sunt fixate printr-o decizie anterioara Asigurari, taxe.
Continutul economic Elemente de cheltuieli Au in vedere natura cheltuielilor Materiale, energie, amortizari, salarii, obligatii angajator.
Articole de calcul Au in vedere fazele de realizare a cheltuielilor - directe
- indirecte
Responsa-bilitatea efectuarii De conceptie Sunt determinate de solutia constructiva si tehnologica Costuri normate
De executie Sunt determinate de nerespectarea proiectului Abateri de la norme
De utilizare Sunt determinate de imperfectiunea proiectului Service
Locul de realizare De atelier Sunt consumurile efectuate la nivelul atelierului Costuri directe
De sectie Contin si cheltuielile generale de sectie Intretinere utilaje
Complete Contin si cheltuielile generale ale unitatii Cheltuieli administrative
Costul total al unui produs reprezinta suma costului de achizitie plus costurile aferente intretinerii, asigurarii, reparatiilor si al dezafectarii produsului. 
Costul global = Costul de achizitie + Costul de utilizare + Costul de intretinere + Costul de modificare+ Costul de dezafectare.
Costul real al unui produs nu este determinat de suma de bani cu care-l cumparam, ci de costul global al produsului.
Costul de achizitie al produsului nu trebuie confundat cu costul total. Costul total al produsului este o notiune strans legata de notiunea de "durata de viata a produsului". Atunci cand cumparam un produs, cumparam de fapt o anumita functie pe care dorim sa o utilizam un timp mai indelungat (durata de viata a produsului), cu exceptia produselor de unica folosinta. Functiile produsului trebuie sa fie active pe intreaga durata de viata a produsului. De-a alungul acestei perioade produsul consuma resurse ocazionate de intretinerea curenta, reparatii, materiale consumabile, dezafectare. Toate aceste costuri se cumuleaza cu costul de achizitie, rezultand costul total. Utilitatea produsului trebuie si ea raportata la durata de viata a serviciului.


Fisiere în arhivă (1):

  • Structura costurilor in cadrul unui proiect de contructie autogara.docx

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Bibliografie

1. Charles T.Horngren, Srikant M.Datar, George Foster. Contabilitatea costurilor. O abordare manageriala, Editura ARC, Aprilie 2006;
2. Dumitru, Madalina; Calu, Daniela Artemisa. Contabilitatea de gestiune si calculatia costurilor, Editura Conta Plus, 2008;
3. Bacanu,B. Management strategic, Bucuresti, Editura Teora, 1998.


Banii înapoi garantat!

Plătește în siguranță cu cardul și beneficiezi de garanția 200% din partea Proiecte.ro.


Descarcă acest proiect cu doar 5€

Simplu și rapid în doar 2 pași: completezi datele tale și plătești.

1. Numele și adresa de email:

ex. Andrei, Oana
ex. Popescu, Ionescu

* Pe adresa de email specificată vei primi link-ul de descărcare. Asigură-te că adresa este corectă și că poate primi email-uri.

2. Alege modalitatea de plată preferată:



* La pretul afișat se adaugă 19% TVA.


Hopa sus!