Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 12 în total
Cuvinte : 1343
Mărime: 22.20KB (arhivat)
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Data:16.04.2008

Scoala cu cls. I-VIII”Marin Sorescu”

Bulzeşti

Clasa a II a

Institutor:Avram Ecaterina Mădălina

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina:Abilităţi practice

Unitatea de învăţare:Activităţi cu

materiale sintetice-Hârtia

Conţinutul învăţării:Felicitare de Paşte

cu iepuraşi

Tipul lecţiei:Exersare de capacităţi

Obiective de referinţă:

2.2. să îmbine în mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple şi/sau complexe.

Obiective operaţionale:

-să descrie materialele utilizate;

-să-şi însuşească tehnica de lucru;

-să aplice materialele decupate la locul indicat

-să evalueze lucrările proprii sau pe cele ale colegilor,după criterii funcţionale şi estetice.

Strategia didactică:

Resurse procedurale:conversaţia,

explicaţia,exerciţiul,munca independenta,metoda „turul galeriei”.

Resurse materiale:planşă-model,materiale decupate din hârtie,foarfecă,lipici,coli-suport.

Forme de organizare:

-frontală;

-independent-individual;

Forma de evaluare:formativă

Locul desfăşurării:sala de clasă

Durata:50 minute

Bibliografie:

-***M.E.C. Programa scolară-clasele I şi a II a,Bucureşti 2005;

-***Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de abilităţi practice,M.E.C., 2002;

-***Metodica activitaţii didactice simultane la două şi mai multe clase,la ciclul primar,Editura Gheorghe Alexandru,Craiova 2004.

Data:16.04.2008

Scoala cu cls. I-VIII”Marin Sorescu”

Bulzeşti

Clasa a IV a

Institutor:Avram Ecaterina Mădălina

Aria curriculară:Om şi societate

Disciplina: Geografie

Unitatea de învăţare:Mari unităţi

geografice ale ţării

Conţinutul învăţării:Bucureşti-capitala

României

Tipul lecţiei:Achiziţii de cunoştinţe

Obiective de referinţă :

2.2. să înregistreze date specifice geografiei,observate sau deja prelucrate;

2.3. să identifice în diferite surse de informare(texte,hărţi,imagini) caracteristici ale realităţii înconjurătoare;

3.1. să construiască enunţuri simple şi dezvoltate despre fenomene şi fapte observate în realitatea înconjurătoare;

Obiective operaţionale:

Cognitive:

-să enumere caracteristici ale reliefului României;

-să localizeze pe hartă oraşul Bucureşti;

-să scrie,pe scurt,caracteristicile oraşului Bucureşti.

Afective:

-să participe cu interes la lecţie,formulând răspunsuri corecte la cerinţele învăţătorului;

Psiho-motorii:

-să adopte o poziţie corectă în bancă pe parcursul lecţiei;

Strategia didactică:

Resurse procedurale:Conversaţia,

explicaţia, comparaţia,munca independentă,metoda ciorchinelui.

Resurse materiale:fişe,harta fizică a României,imagini,manualul,ed.Aramis.

Forme de organizare:

-frontală;

-independent individual;

Forma de evaluare:formativă

Locul desfăşurării:sala de clasă

Durata:50 minute

Bibliografie:

-***M.E.C. Programa scolară-clasele a III a şi a IV a,Bucureşti 2005;

-***Metodica activitaţii didactice simultane la două şi mai multe clase,la ciclul primar,Editura Gheorghe Alexandru,Craiova 2004.

-Consiliul Naţional pentru Curriculum, Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Etapele lecţiei Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

2.Reactualizarea cunoştinţelor

3.Captarea atenţiei

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

5.Dirijarea exersării de capacităţi

6.Executarea lucrării de către elevi

7.Evaluarea lucrărilor Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei

Activitate directă

Se poartă discuţii cu privire la lucrările anterioare,realizate cu materiale sintetice.

Citesc elevilor o poveste de Paşte.

Anunţ elevii că astăzi vom încerca şi noi să confecţionăm o felicitare cu ocazia Sărbătorilor de Paşte.

Activitate independentă

Solicit elevilor să observe materialele de pe mese.

Prezint elevilor planşa model.

Activitate directă

Explic „procesul tehnologic”de realizare a lucrării

Demonstrez operaţiile pe care trebuie să le efectueze copiii.

Activitate independentă

Urmăresc modul de execuţie

Dau indicaţii

individuale,suplimentare

Fac observaţii

Activitate directă

Solicit elevilor să îşi afişeze lucrările in locuri diferite,în clasă

Stabilesc criteriile de evaluare:

-corectitudinea aplicării benzilor de hârtie

-respectarea temei şi a subiectului

-aspectul îngrijit al lucrării

Activitate independentă

Solicit elevilor să realizeze o expoziţie cu lucrările bine realizate

În încheierea activităţii se face o apreciere generală

Se pregătesc de lecţie

Participă la discuţii

Sunt atenţi

Ascultă cu atenţie

Observă cu atenţie

Analizează planşa model

Observă cu atenţie

Realizează lucrarea în mod independent-individualizat

Fiecare elev îşi afişează lucrarea şi apreciază lucrările colegilor

Realizează expoziţia desemnând cele mai bune lucrări 1.Moment organizatoric

2.Reactualizarea cunoştinţelor

3.Captarea atenţiei

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

5.Dirijarea învăţarii

6.Fixarea cunoştinţelor

7.Încheierea activităţii Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei

Activitate independentă

Distribui plicuri cu întrebări la care elevii trebuie să răspundă.Pentru fiecare răspuns corect elevii vor primi o bulinuţă.Elevul care adună cele mai multe flori va câştiga concursul.(anexa 1)

Activitate directă

Verific fişele de lucru.

Fac aprecieri asupra modului de realizare a sarcinilor

Activitate independentă

Solicit elevilor să scrie pe o fişă cât mai multe oraşe din ţara noastră.

Activitate directă

Prezint elevilor pe scurt legenda oraşului Bucureşti,apoi le prezint câteva imagini.

Anunţ elevii că astăzi vom vorbi despre Bucureşti,capitala ţării noastre,despre aşezarea şi importanţa acestui oraş.

Scriu titlul pe tablă

Prezint elevilor un citat despre oraşul Bucureşti.

Prezint harta fizică a României şi îi solicit să încerce să localizeze oraşul

Explic elevilor că oraşul este aşezat în centrul Câmpiei Române.

Prezint pe scurt istoria capitalei României

Subliniez faptul că Bucureşti este cel mai important centru administrativ,

industrial şi cultural

Activitate independentă

Solicit elevii să completeze ciorchinele cu informaţiile pe care le-au reţinut despre oraşul Bucureşti

Activitate directă

Verific fişele şi fac aprecieri privind activitatea la oră

Se pregătesc de lecţie

Lucrează în mod independent.

Ascultă cu atenţie observaţiile

Scriu oraşele pe fişă

Sunt atenţi

Analizează imaginile

Ascultă cu atenţie

Ascultă cu atenţie

Ascultă cu atenţie explicaţiile

Completează fişa în mod independent-individual

Ascultă atenţi

Preview document

Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 1
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 2
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 3
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 4
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 5
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 6
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 7
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 8
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 9
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 10
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 11
Proiect de lecție. tehnologii - abilități practice - Pagina 12

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie. Tehnologii - Abilitati Practice.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Aspecte Privind Obținerea unui Aliment Funcțional nou pe Bază de Iaurt și Polen

ARGUMENT Industria alimentară este una dintre principalele ramuri ale economiei naționale, având ca obiect fabricarea de produse alimentare...

Stimularea capacităților creatoare în activitățile de abilitați practice și educație tehnologică în ciclul primar

ARGUMENT Creativitatea a devenit una dintre temele de bază ale psihologiei, în mare parte datorită societății contemporane care se caracterizează...

Metode moderne de exploatare și întreținere a motoarelor autoturismelor Dacia 1300

1.1 MOTIVAREA ALEGERII TEMEI Procesul de invatamant reprezinta un ansamblu de actiuni exercitate in mod constient si sistematic de catre educatori...

Portofoliu Evaluare Finală

1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI Şcoala (liceul): Grupul Şcolar de Ecologie şi protecţia Mediului ,,GRIGORE ANTIPA” Bacău Localitatea: Bacău FIŞĂ DE...

Portofoliu Didactic

1. Curriculum vitae M 30.11.1987 necăsătorit Adresa 1: Dragomir (Berzunţi), nr. 112 ,Bacău Adresa 2: Mărăşeşti, nr. 157, Bacău Telefon:...

Proiect de Practică Pedagogică

I. Date generale: Universitatea: „Vasile Alecsandri” din Bacău. Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic Anul universitar: 2009 –...

Proiect de lecție

Modulul: Agrotehnica Clasa: a X-a-tehnologic-agricultura Subiectul: Indici de calitate ai semintelor Durata: 50 minute Tipul lectiei: Lectia de...

Proiectarea Activității Educaționale cu Clasa de Elevi

Introducere Proiectarea activităţii educaţionale cu clasa are loc în cadrul orelor de „Consiliere şi orientare” (orele de dirigenţie)....

Ai nevoie de altceva?