Proiect didactic clasa a V-a - Lectura textului narativ - Exerciții de vocabular

Extras din proiect Cum descarc?

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Cornesti, structura Scoala Gimnaziala Frasinu 
Propunator: 
Data: 4 decembrie 2015
Clasa a V-a 
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Autor. Narator. Personaj
Tema: Lectura textului narativ.Exercitii de vocabular
Text-suport: ,, Amintiri din copilarie" de Ion Creanga
Tipul lectiei: Lectie de predare-inatare- evaluare
Scopul lectiei: cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor 
Locul de desfasurare: sala de clasa
COMPETENTE GENERALE: 
1. Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare
3. Receptarea mesajului scris in diferite situatii de comunicare
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENTE SPECIFICE: CONTINUTURI ASOCIATE:
1.1 identificarea informatiilor e senti ale din tr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia -idee principala, idee secundara;
-mesaje orale diverse (inregistrari audio sau video
3.2 recunoasterea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ - intrebarile specifice abordarii textelor narative: ,,ce" se povesteste; ,,cine" ia parte la actiune, ,,cine" povesteste;
3.3. identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar -sinonime si antonime; 
4.1 redactarea unor lucrari scurte pe o anumita tema, urmarind un plan - aprecieri personale referitoare la anumite secvente ale textelor studiate sau la personaje;
VALORI SI ATITUDINI
-  Cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii
MOTIVATIA
-  Este o lectie valoroasa din perspectiva metodelor activ -  participative in sprijinul dezvoltarii interesului pentru lectura si a gustului estetic; lectia se sprijina pe priceperile si deprinderile deja formate in decodarea mesajului artistic si urmareste perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea notiunilor insusite si de investigare a unui text.
COMPETENTE DERIVATE:
C1: identificarea locului, timpului si personajelor din text ( corelate cu c.s.1.1, 3.2)
C2: precizarea sinonimelor pentru cuvintele date ( corelate cu c.s. 3.3)
C3: mentionarea sensul cuvantului dat (corelate cu c.s. 3.3)
C4: recunoasterea modului de formare al cuvintelor date( corelate cu c.s. 3.3)
C5: scrierea formei literare a cuvintelor( corelate cu c.s.3.3)
C6 : realizarea unei compuneri pe o tema data ( corelate cu c.s. 4.1)
ACTIVITATI DE INVATARE:
A1: activitate de identificare a locului, timpului si personajelor din text;
A2: exercitii de precizare a sinonimelor pentru cuvintele date;
A3: exercitii de mentionare a sensului cuvantului dat;
A4: activitate de recunoastere a modului de formare pentru cuvintele date;
A5: exercitii de scriere a formei literare a cuvintelor;
A6: activitate de realizare a unei compuneri pe o tema data.
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversatia euristica, lucrul cu textul, explicatia, ciorchinele, explozia stelara, metoda cadranelor, diagrama Venn, jocul de rol 
Metode de evaluare: observarea curenta, chestionarea orala
Forme de organizare: activitate frontala, activitate pe grupe de elevi, activitate individuala.
Resurse: 
a. materiale si mijloace tehnice de invatamant: tabla, creta, flipchart, caiete de notite, fise de lucru, text-suport, prezentare in Power Point, videoproiector, laptop
b. umane - capacitati de invatare: elevii clasei a V-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunostintele insusite anterior; in ceea ce priveste capacitatea de invatare, clasa este omogena (ritmuri de invatare apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capacitati receptive sporite, iar restul poseda resurse suficiente, astfel incat sa colaboreze cu profesorul pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
Conditii prealabile:
- clasa la nivel mediu;
- elevii cunosc textul literar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte si vor expune rezultatele produselor lor.
c. de timp: 50 de minute.


Fisiere în arhivă (8):

  • 00ion_creanga.ppt
  • AMINTIRI DIN COPILARIE, LA CIRESE, de Ion Creanga, POVESTI NEMURITOARE PENTRU COPII.mp4
  • hartapovestirii 2.doc
  • La cirese.mp4
  • la_cirese.doc
  • poezie Creanga.doc
  • PROIECT DIDACTIC.doc
  • SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE.doc

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Bibliografie

1. oficiale:
-  Curriculum scolar national
2. metodice:
-  Constantin Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Iasi, Editura Polirom, 1999. 
-  Gugus, Carmen, Ora de limba romana. Ghid metodologic al profesorului de limba romana, Editura Europolis, Constanta, 2004
-  Crisan, Alexandru, Dobra, Sofia, Samihaian, Florentina, Limba romana. Manual pentru clasa a V-a, ed. a VI-a, Humanitas Educational, 2003


Banii înapoi garantat!

Plătește în siguranță cu cardul și beneficiezi de garanția 200% din partea Proiecte.ro.


Descarcă acest proiect cu doar 5€

Simplu și rapid în doar 2 pași: completezi datele tale și plătești.

1. Numele și adresa de email:

ex. Andrei, Oana
ex. Popescu, Ionescu

* Pe adresa de email specificată vei primi link-ul de descărcare. Asigură-te că adresa este corectă și că poate primi email-uri.

2. Alege modalitatea de plată preferată:



* La pretul afișat se adaugă 19% TVA.


Hopa sus!