Proiect didactic - Comunicare in limba romana - Textul narativ

Extras din proiect Cum descarc?

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Comunicare in limba romana
UNITATEA DE INVATARE: "Invatam sa ne comportam"
SUBIECTUL: Textul narativ (Text suport "Povestea pestisorului Nemo", dupa Andrew Stanton)
TIPUL LECTIEI: comunicare-insusire de noi cunostinte
SCOPUL: Formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corecta, curenta, constienta si expresiva; imbogatirea si activizarea vocabularului 
COMPETENTE SPECIFICE: 
3.1. Citirea unor mesaje scrise, intalnite in mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text in care se relateaza intamplari, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, in diverse contexte de comunicare .
- Dezvoltare personala
2.1.Exprimarea emotiilor de baza in situatii variate.
OBIECTIVE OPERATIONALE : 
3.1.1. sa citeasca corect un text necunoscut; 
( obiectivul este realizat daca fiecare elev citeste corect, in ritm propriu, cel putin un enunt, cu sprijinul invatatoarei).
3.1.2. sa recunoasca elementele structurale ale textului ( titlu, autor, alineate, personaje); 
(obiectivul este realizat daca fiecare elev recunoaste cel putin titlul textului).
3.2.3. sa formuleze intrebari si raspunsuri pe baza textului citit;
(obiectivul este realizat daca fiecare elev formuleaza cel putin o intrebare/ un raspuns corect cu sprijin din partea invatatoarei).
3.2.4. sa stabileasca ordinea logica de desfasurare a evenimetelor;
(obiectivul este realizat daca fiecare elev ordoneaza corect cele patru enunturi , cu sprijin).
4.1.5.sa scrie enunturi/cuvinte dupa criterii date; 
(obiectivul este realizat daca fiecare elev scrie un enunt corect).
- Dezvoltare personala:
2.1.6.sa identifice emotiile prin care trec personajele;
(obiectivul este realizat daca elevii participa activ la dialog).
STRATEGIA DIDACTICA : 
Metode si procedee: lectura explicativa, conversatia, exercitiul, observatia, jocul didactic, Ganditi, lucrati in perechi, comunicati!
Mijloace de invatamant: laptop, fise de lucru, markere, material ppt.
Modalitati de organizare a colectivului: individual, in perechi, frontal. 
Resurse:
- umane: 27 elevi;
- temporale: 45 minute;
- locul de desfasurare: sala de clasa.
Nr.
crt. Etapele lectiei / Timp Ob. Op. Activitatea profesorului
Strategia didactica Evaluare
Metode, procedee si tehnici did. Mijloace de inv. Forme de organizare 
1. Momentul organizatoric(1`) -  Organizez colectivul de elevi, pregatesc materialele necesare, asigur climatul favorabil invatarii. 
conversatia 
2. Reactualizarea cunostintelor si deprinderilor (3`) -  Verific cantitativ tema de acasa. 
-  Solicit elevii sa precizeze titlurile unor texte narative pe care le-am studiat.Se poarta o scurta conversatie pe baza acestora.
-  Solicit elevii sa precizeze valoarea de adevar a enunturilor rostite. 
conversatia
exercitiul 
jetoane
markere 
frontal
individual 
aprecieri verbale frontale si individuale
3. Activitate/discutie introductiva(4`) DP
2.1.1
-  Prezint elevilor o secventa de film "Povestea pestisorului Nemo" si initiez o discutie realizand legatura cu lectia noua. 
conversatia
Laptop
videoproiector
frontal
individual aprecieri verbale frontale si individuale
4. Anuntarea temei si a obiectivelor(1`) -  Anunt elevii ca vor studia textul narativ,,Povestea pestisorului Nemo", dupa Andrew Stanton. Comunic obiectivele lectiei la nivelul de intelegere al copiilor
-  Scriu titlul lectiei la tabla. 
Explicatia
frontal


Fisiere in arhiva (2):

  • Proiect didactic - Comunicare in limba romana - Textul narativ.doc
  • Proiect didactic - Comunicare in limba romana - Textul narativ.pptx

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Bibliografie

- Ministerul Educatiei Nationale -  Programa scolara pentru Comunicare in limba romana, clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a, aprobata prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
- Mirela Mihaescu, s.a. Metode activ-participative aplicate in invatamantul primar, Editura DPH, 2010.
- Vasile Molan, Didactica disciplinei "Limba si literatura romana" in invatamantul primar, Editura Miniped, 2010.
- Elena Mindru, Lucica Borbeli, Doina Filip, Magdalena Gall, Areta Niculae, Mirela Nemtoc, Delia Todorot, Floricica Topoliceanu, Strategii didactice interactive, Editura Didactica Publishing House.


Banii inapoi garantat!

Plateste in siguranta cu cardul bancar si beneficiezi de garantia 200% din partea Proiecte.ro.


Descarca aceast proiect cu doar 5 €

Simplu si rapid in doar 2 pasi: completezi adresa de email si platesti.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

Pe adresa de email specificata vei primi link-ul de descarcare, nr. comenzii si factura (la plata cu cardul). Daca nu gasesti email-ul, verifica si directoarele spam, junk sau toate mesajele.

2. Alege modalitatea de plata preferata:



* La pretul afisat se adauga 19% TVA.


Hopa sus!