Proiect didactic - selecția resurselor umane

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 9 în total
Cuvinte : 1534
Mărime: 14.03KB (arhivat)
Publicat de: Florentin Ispas
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Ignat Paul

Extras din proiect

Unitatea de invatamant: Grup Scolar “V. MAdgearu”

Clasa: a XI- a B

Data: 23.05.2007

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte (lectia de comunicare)

Disciplina: Managmentul Resurselor Umane

Titlul lectiei: Selectia resurselor umane

Obiective operationale:

- Sa cunoasca definitia selectiei resurselor umane si sa stie cine sunt responsabilii;

- Sa identifice cele duoa metode prin care se face selectia;

- Sa cunoasca cei trei pasi esentiali in selectie;

- Sa cunoasca cele mai importante modalitati de identificare a competentelor candidatilor.

Obietivul fundamental: asimilare de noi cunostinte privind selectia resurselor umane

Materiale didactice: carti de specialitate si internetul

Metode si procedee folosite: conversatia euristica, explicatia, prelegerea

Durata: 50 minute

Loc de desfasurare: sala de clasa

SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE

1 – Moment organizatoric

PROFESORUL

ELEVII

- Noteaza elevii absenti si stabileste atmosfera necesara desfasurarii in conditii optime a lectiei - Anunta elevii absenti si asculta profesorul, pregatindu-se pentru lectie

2 – Anuntarea lectiei noi

PROFESORUL

ELEVII

- Anunta elevii titlul noii lectii, explicand scopul metodele si obiectivele lectiei.

- Scrie pe tabla titlul noii lectii - Asculta si noteaza in caiete titlul noii lectii

3 – Comunicarea noilor cunostinte

PROFESORUL

ELEVII

- Cere elevilor sa noteze pe caiete conceptul de “selectia resurselor umane”

- Explica cine sunt responsabili pentru selectarea de resurse umane in firma

- Prezentarea metodelor prin care se face selectia

- Explica si defineste pasii in selectie

- Folosind materialul didactic, caracterizeaza fiecare pas in parte

- Cere elevilor sa stabileasca importanta celor trei pasi in selectia resurselor umane

- Noteaza in caiete definitia si princpalul responsabil in selectie

- Noteaza metodele si pasii necesari pentru selectie

- Transcriu in caiete

- Identifica importanta celor trei pasi in sectia resurselor umane

4 – Reluarea pe scurt a continutului lectiei

PROFESORUL

ELEVII

- Se vor relua pe scurt noile cunostinte

- Cere elevilor sa raspunda la cateva intrebari prin care vor fi reluate pe scurt informatiile din lectia predata - Vor relua pe scurt informatiile din noua lectie

- Raspund la intrebari folosindu-se de fise, schema lectiei de pe tabla

Preview document

Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 1
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 2
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 3
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 4
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 5
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 6
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 7
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 8
Proiect didactic - selecția resurselor umane - Pagina 9

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Selectia Resurselor Umane.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Introducere în didactica științelor economice

A. Metode bazate pe expunere Expunerea reprezintă forma tipică de comunicare monologată în procesul de învăţământ în care profesorul deţine...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Aspecte Privind Managementul Resurselor Umane într-o Unitate de Învățământ Preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităţilor orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea şi menţinerea...

Managementul Carierei

“Experienţa nu este ceea ce ţi se întâmplă, ci ceea ce înţelegi din ce ţi se întâmplă.” Aldous HUXLEY INTRODUCERE Într-o lume a afacerilor...

Comunicare interculturală - conviețuirea între români și rromi și impactul proiectelor destinate integrării sociale a minorității rrome

INTRODUCERE Ina Zoon, în lucrarea sa, ,, La periferia societǎţii. Romii şi serviciile publice în România" afirma cǎ: “Istoria ultimului secol şi...

Aspecte privind managementul resurselor umane într-o unitate de învățământ preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităților orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea și menținerea...

Managementul Lecției în Instituțiile de Învățământ Primar

INTRODUCERE Şcoala românească contemporană este preocupată să găsească soluţiile cele mai potrivite si eficiente din punct de vedere pedagogic,...

Integrarea Școlară

ARGUMENT Această lucrare vizează o mai bună integrare a copiilor cu tulburări de limbaj în mediul şcolar. Societatea şi în special comunitatea...

Evaluarea Performanțelor Profesionale la Grădinița cu Program Prelungit

INTRODUCERE În arhitectura generală a sistemelor de management la nivelul agenţilor economici, factorul uman ocupă un loc cu totul aparte....

Asigurarea Necesarului de Resurse Umane în Cadrul Instituțiilor Școlare

Introducere În orice activitate organizată se pot identifica resurse materiale, financiare, energetice, umane, temporare în absenţa cărora...

Ai nevoie de altceva?