Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă

Proiect
10/10 (1 vot)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 18 în total
Cuvinte : 2525
Mărime: 567.92KB (arhivat)
Publicat de: Eugen Coman
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

TEMA: “CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

SUBTEMA: :”OBICEIURI ȘI TRADIȚII DE IARNĂ”

TEMA ZILEI: „SURPRIZA LUI MOȘ CRĂCIUN”

GRUPA: MIJLOCIE

PROF. INV. PRESC. :TAMAS ALINA

Mijloc de realizare: activitate integrată

Tipul activității: verficare și sistematizare de cunoștințe

Forma de realizare : frontal, individual, pe grupuri mici

Durata: o zi

SCOPUL ZILEI:Lărgirea orizontului de cunoaștere și respectare a tradițiilor și obiceiurilor prilejuite de Sfintele Sărbători de Crăciun,manifestarea sentimentelor de bucurie față de această sărbătoare.

Programul zilei:

ADP: Întâlnirea de dimineață:

- Salutul

- Prezenta copiilor

- Calendarul naturii

- Stirea zilei: Scrisoare din partea lui Mos Craciun.

- Tranziții: „Iarna ne-a sosit in zori” - joc muzical

- Rutine: formăm rândul , ne purtăm civilizat, mâncăm ordonat

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:

Le-am adresat copiilor următoarele întrebări:

-Pe cine așteptăm noi,să vină,în curând?

-De ce îl așteptăm pe Moș Crăciun?

-Ce fac oamenii în seara de Crăciun?

După ce au răspuns la întrebări, copiii și-au ales activitățile pe centrele deschise, care vor fi descrise în continuare:

ALA I:

- Artă: „Globuri colorate ” - rupere,mototolire, lipire

Obiective

urmărite O1 - să mototoleasca hartia siclu folosind diferite culori si globurile avand diferite dimensiuni;

O2-sa recunoasca culoarea globuletelor;

O3- să păstreze o poziție corectă a corpului în timpul lucrului; O4- sa pastreze ordinea in timpul lucrului.

Mijloace

didactice - hartie glasata, creponata;

- cosulete pentru depozitat ,,globuletele,,

Metode si procedee - conversația, explicația,demonstratia, exercițiul.

Desfasurarea activitatii - copiii vor rupe, mototoli, lipi hartia glasata pentru a realiza globulete pentru brad.

- Biblioteca: „Povestea lui Mos Craciun” - citire de imagini

Obiective

urmărite O1 - să recunoască anotimpurile, pe baza imaginilor

O2 - să recunoască caracteristici ale anotimpului iarna, pe baza imaginilor;

O3 -să coopereze între ei. .

Mijloace

didactice - Imagini cu Mos Craciun

Metode si procedee - conversația, explicația, exercițiul

Desfasurarea activitatii - educatoarea prezinta copiilor imagini din Povestea lui Mos Craciun.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

Activitate integrată :(DȘ,DOS):”Unde a ascuns Moș Crăciun brădulețul”-joc didactic matematic;”Împodobim bradul de Crăciun”-activitate practică.

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE: activitate integrată

TEMA: „SURPRIZA LUI MOȘ CRĂCIUN”

TIPUL: verficare și sistematizare de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE:joc didactic matematic,decorare.

SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic,dezvoltarea atenției voluntare și a operațiilor gandirii;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

- să recunoască poziții spațiale ale obiectelor;

- să așeze obiectele in diferite poziții spațiale indicate de educatoare;

- să corecteze poziții spațiale ale obiectelor in cazul așezării intenționat greșit de către educatoare;

-să împodobeasă bradul de Crăciun.

SARCINA DIDACTICĂ: *Copiii vor închide ochii,iar la semnalul educatoarei îi vor deschide.La întrebarea educatoarei:”Unde a ascuns Moș Crăciun bradul?”,copiii vor trebui sa recunoască poziția spațială în care se află bradul.

- Copiii vor împodobi bradul de Crăciun.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: explicația,exercițiul,problematizarea,jocul didactic,împodobirea bradului.

b) Materiale didactice: planșă pe care sunt reprezentate diferite obiecte,brazi din hârtie colorată, brad natural, globuri, beteală, steluțe, fișă

c) Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.

Bibliografie

1. Breben, S. și colaboratorii, „Metode interactive de grup - ghid metodic”, Editura Arves, Craiova, 2002;

2. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Editura Cheorghe-Cârțu Alexandru, Craiova, 2009;

3. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităților din grădiniță”, Editura Humanitas Educational, București, 2005;

4. *** Curriculum pentru învățămâmt preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. - 2008

5. *** Revista învățământului preșcolar nr. 3 - 4/2009, Editura Arlequin.

Preview document

Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 1
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 2
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 3
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 4
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 5
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 6
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 7
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 8
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 9
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 10
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 11
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 12
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 13
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 14
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 15
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 16
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 17
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă - Pagina 18

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Obiceiuri si traditii de iarna.doc

Alții au mai descărcat și

Inspecție finală gradul I

SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1....

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Clasificarea tulburări de limbaj

II.TULBURARILE DE LIMBAJ 2.l. LIMBAJUL 2.l.l. DEFINITII Limbajul este definit cel mai adesea ca fiind activitatea psihica de comunicare intre...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Ai nevoie de altceva?