Proiect Didactic Clasa a 9-a Morometii

Extras din proiect Cum descarc?

DATA: 22.05.2013
PROFESOR: 
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
CLASA: a IX - a F
SUBIECTUL: Scene reprezentative pentru caracterizarea lui Ilie Moromete in romanul "Morometii", vol. I.
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE GENERALE: 
1. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in diferite situatii de comunicare
2. Comprehensiunea si interpretarea textelor
3. Situarea in context a textelor studiate prin raportare la epoca sau la curente/ literare
4. Argumentarea orala sau in scris a unor opinii in diverse situatii de comunicare
VALORI SI ATITUDINI
o Cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii
o Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice in raport cu diversele mesaje receptate
o Formarea unor reprezentari culturale privind evolutia si valorile literaturii romane
o Cultivarea unei atitudini pozitive fata de comunicare si a increderii in propriile abilitati de comunicare
o Abordarea flexibila si toleranta a opiniilor si a argumentelor celorlalti
o Cultivarea unei atitudini pozitive fata de limba materna si recunoasterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personala si imbogatirea orizontului cultural
o Dezvoltarea interesului fata de comunicarea interculturala
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea achizitiilor lingvistice in receptarea mesajelor orale si scrise, cu explicarea rolului acestora in reliefarea mesajului
1.3. Folosirea adecvata a strategiilor de comunicare orala in monolog si dialog, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate;
1.4. Utilizarea adecvata a tehnicilor de redactare, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate; 
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre conditia umana sau despre arta reflectate in textele studiate;
2.3. Compararea propriei interpretari a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici si istorici literari;
3.1. Analiza relatiilor dintre o opera studiata si contextul cultural in care a aparut aceasta
3.2. Integrarea cunostintelor privind limba si literatura romana intr-o viziune coerenta asupra culturii romanesti.
4.1. Adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situatii de comunicare diverse (scrise sau orale)
4.2. Compararea si evaluarea unor argumente diferite, pentru a formula unor judecati proprii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) Cognitive: la sfarsitul activitatii didactice elevii vor fi capabili: 
- sa argumenteze incadrarea romanului intr-un curent literar si in contextul epocii;
- sa precizeze semnificatia titlului;
- sa prezinte tema principala a romanului;
- sa analizeze scenele reprezentative pentru evidentierea trasaturilor lui Ilie Moromete;
B) Afective:
- sa participe activ la desfasurarea lectiei;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, brainstormingul; conversatie euristica, invatare prin descoperire, problematizarea, metoda ciorchinelui;
b) Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, individuala, pe grupe;
c) Mijloace de invatamant si materiale didactice: - Limba si literatura romana, manual pentru clasa a IX-a, autori Eugen Simion, Florina Rogalski, Daniel Cristea - Enache, Andrei Grigor, Ed. Corint, 2008, 
- fise de lucru, tabla;
d) Resurse: romanul Morometii de Marin Preda, vol. I; 
Capacitatile receptive normale ale elevilor;
Timp de lucru: 50 min.
1. Organizarea clasei: absente, disciplina, pregatirea mijloacelor didactice si organizarea colectivului de elevi pentru lectie. (1 min.)
2. Verificarea continuturilor insusite anterior (5 min)
Se verifica cantitativ si calitativ tema pentru acasa.
Prin activitate frontala se actualizeaza caracteristicile romanului postbelic, realist obiectiv, precum si trasaturile prin care romanul ,,Morometii" de Marin Preda se incadreaza in aceasta tipologie.
3. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale: (1 min.)
Se anunta titlul lectiei si se precizeaza obiectivele urmarite.
4. Desfasurarea activitatii ( 30 min.)
Se distribuie fisele cu extrase din roman si se fac precizarile necesare. Pe baza fiselor selectate se structureaza lectia. Elevii vor citi textele si vor comenta scenele prezentate (scena cinei, scena intalnirii duminicale din Poiana lui Iocan, scena platii "foncierii", scena de la ,,Piatra alba de hotar").
Din fiecare text suport elevii vor extrage cel putin o trasatura a personajului Ilie Moromete, isi vor argumenta optiunea si vor specifica modalitatea de caracterizare. 
Vor preciza specificul relatiei dintre Moromete si alti membrii ai familiei sau ai comunitatii (Catrina, cei sase copii, Jupuitu, Cocosila, Iocan).
Personajul principal se va contura si din precizarea acelor trasaturi pe care le-au identificat elevii in timpul discutarii subiectului in orele anterioare. Se noteaza la tabla trasaturile numite de elevi.
5. Asigurarea feedback-ului (a conexiunii inverse)
Se face pe parcursul intregii ore (,,Da!", ,,Bine!", ,,Mai departe!", ,,Sigur!", ,,Continua!" etc.)
Se da ca sarcina de lucru identificarea trasaturilor personajului principal Ilie Moromete, din urmatoarea lista, motivandu-se alegerea facuta prin indicarea unei situatii in care apare respectiva trasatura:
Independent, slugarnic, inventiv, ironic, comunicativ, zgarcit, las, 
orgolios, patriot, violent, umil, mandru, curios, fatarnic, activ, 
vesel, trist, contemplativ, rautacios, responsabil, indiferent, milos, 
6. Evaluarea performantelor
Se fac aprecieri asupra gradului de participare a elevilor la activitate si se noteaza elevii care au avut o contributie considerabila la desfasurarea orei.
7. Asigurarea retentiei si transferului
Se da ca tema pentru acasa un eseu de 2 - 3 pagini, despre particularitatile de constructie a unui personaj din romanul Morometii de Marin Preda, aplicand Fisa-tip pentru caracterizarea unui personaj literar (Anexa 3).


Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect Didactic Clasa a 9-a Morometii.doc

Imagini din acest proiect Cum descarc?

Bibliografie

Emanuela Ilie, Elemente de didactica a literaturii romane, Ed. Universitatii Al. I. Cuza, Iasi, 2007;
Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Ed. Panfilius, Iasi, 2006;
Margareta Onofrei, Literatura romana - Eseuri pentru clasele IX- XII, Ed. Booklet, 2011;
Romanul Morometii, vol. I, Ed. Gramar, 2000 ;


Banii inapoi garantat!

Plateste in siguranta cu cardul bancar si beneficiezi de garantia 200% din partea Proiecte.ro.


Descarca aceast proiect cu doar 5 €

Simplu si rapid in doar 2 pasi: completezi adresa de email si platesti.

1. Numele, Prenumele si adresa de email:

Pe adresa de email specificata vei primi link-ul de descarcare, nr. comenzii si factura (la plata cu cardul). Daca nu gasesti email-ul, verifica si directoarele spam, junk sau toate mesajele.

2. Alege modalitatea de plata preferata:



* La pretul afisat se adauga 19% TVA.


Hopa sus!